Aile Hekimi Nasıl Olunur, Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

3 dk okuma süresi

Aile Hekimi Nasıl Olunur, Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Aile Hekimi Nasıl Olunur, Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?Son zamanların en çok tercih edilen ve en çok merak edilen meslekleri arasında bulunan aile hekimi ile ilgili genel itibariyle ne olduğu, ne iş yaptıkları, nasıl olması gerektiği, olma koşullarının neler olduğu, maaşlarının ne kadar olduğu ve iş imkânları ile ilgili sıklıkla arama motorlarında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Aile Hekimi Nedir? 

Aile sağlığı merkezlerinde hizmet vermekte olan aile hekimleri, genel itibariyle sağlık sisteminin ilk basamağında bulunan sağlık elemanlarıdır. Aile hekimleri, vatandaşların sağlık problemlerini inceleyen, tedavisi için uğraşan ve tedavi açısından gerekli ekipmanları kullanan ve ilaçları yazan, hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla düzenli bir şekilde sağlık taramalarını gerçekleştiren doktorlardır.

Aile hekimi, değişik bir uzmanlık alanını icap ettiren kritik hastalıkları konunun uzmanı olan hekime ya da uygun bir kliniğe de yönlendirebilir. Aile hekimleri, uzmanların aksine genel pratisyen hekimler olarak görev yapar. Ailelerin sağlığının korunması amacıyla oluşturulan bir meslek grubudur. Aile hekimleri, her yaş grubundaki hastalara bakmakla yükümlü olup, bu hastalara bakmak üzere eğitim görmüş doktorlardır.

Aile Hekimi Ne İş Yapar? 

Genel itibariyle sağlık kuruluşlarında görev yapan aile hekimleri; çok geniş yelpazede sağlık hizmetlerini vatandaşlara sunar. Her yaş grubundan vatandaşların değişik sağlık problemlerinin tespit edilmesi başta olmak üzere ilaç ile rapor yazma hizmetlerini sunmak, hastalık tanısının konulması ile tedavi açısından çeşitli yönlendirme çalışmaları bağlamında hastaneye bir uzman hekime sevk etme işlemlerini gerçekleştirmek, aile hekimlerinin yapmış oldukları iş ve uğraşların başlıcalarıdır.

Aile Hekimi Nasıl Olunur? 

Aile hekimi olmak amacıyla öncelikli olarak, hangi aşamalardan geçilmesi gerektiği hususunun iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Aile hekimi olmak amacıyla eğitim süreçleri ise aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır;

  • 6 yıllık tıp fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olmak ve, bölümünden mezun olduktan sonra pratisyen unvanı alan hekim adayları açısından aile hekimliği eğitim programına dahil olmak,
  • Aile hekimliği eğitim programından tamamlanmasından sonra “Aile Hekimliği sertifikası” almak,
  • Üniversitelerin tıp fakültelerine bağlı bir şekilde faaliyet göstermekte olan aile hekimliği anabilim dalını bitirmek,
  • Tıpta uzmanlık sınavı ile herhangi bir dalda uzmanlık kazandıktan sonra aile hekimliği eğitimi almak.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

İlgili İçerik
İçindekiler1 Çevre Mühendisi Nedir?2  Çevre Mühendisi Ne İş Yapar?2.1  Nasıl Çevre Mühendisi Olunur? 2.2...

Aile Hekimi Olma Şartları Nelerdir? 

 

Aile hekimi olabilmek amacıyla öncelikli olarak 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin tamamlanmasından sonra 3 yıl boyunca aile hekimliği eğitimi almak gerekir ve daha sonrasında ise tıp fakültesi aile hekimliği anabilim dalı bölümü mezunu olan adaylar, bu koşulları taşır.

Bu koşulların dışında aynı zamanda aile hekimlerinin taşıması gereken nitelikler arasında; Tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek, ekip çalışmasına yatkın bir şekilde faaliyet göstermek, kuvvetli bir iletişim yeteneğine sahip olmak, dinleme ile konuşma becerisini haiz olmak, hastaların; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin eşit bir şekilde sağlık hizmetini almalarını aracılık etmek.

 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadardır? 

Aile hekimi maaşları ile ilgili olarak genel itibariyle aile hekimlerinin, evli ya da bekâr olmaları durumu ve çocuk sayısı gibi çeşitli etkenlere bağlı bir şekilde değişiklik gösterebiliyor. 2021 senesi içerisindeki aile hekimi açısından güncel maaş aralığı ise 6 bin TL ile 8500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Aile Hekimliği İş İmkânları Nelerdir? 

Aile hekimi iş imkânları ile ilgili genel itibariyle; aile hekimi eğitimi tamamlandıktan sonra aile hekimi bölümünden mezun olan tıp fakültesi mezunları, aile sağlık merkezlerinde iş başı yaparlar.  Daha sonrasında ise aile hekimi olarak işe başlangıç yapan adaylar, yılların kendilerine kazandırmış olduğu tecrübe ile beraber yükselerek profesör unvanını dahi kazanabilirler.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x