Antropolog Nasıl Olunur? Antropolog Maaşları Ne Kadar?

3 dk okuma süresi

Antropolog en son dönemlerin en rağbet gören işlerinden bir tanesidir. Çalışma alanlarının geniş olması sayesinde üniversite tercihinde gençlerin yönelmesini sağlamaktadır. Antropolog olabilmek için yapılan tercihlerin yanı sıra bölümün araştırmaya ve incelemeye yönelik olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Antropolog olabilmek için dört yıllık Antropoloji bölümünü bitirmek gerekmektedir.

Antropolog Nedir?

Antik dönemlerden itibaren insan hayatını ve fiziksel özelliklerini, toplumsal olan davranışları ve kültürel gelişimlerini, hali hazırda mevcut olan ırk gruplarını inceleyen insan bilimi uzmanlarıdır. İnsan bilimci olarak geçmektedirler.

Antropolog Ne İş Yapar?

Antropoloji mezunu olduktan itibaren iş alanı oldukça fazla olan antropologlar için, görev almış oldukları kurumlarda antik dönemlerden milattan sonrası dönemlerine kadar insanların sosyo-kültürel değişimlerini, fiziksel açıdan incelemeler yapan her türlü görevde yer alırlar. Antropoloji mezunu olan kişiler ‘’antropolog’’ unvanını alırlar ve bu unvan ile birlikte tarih ile ilgili kurumlarda görev alabilmektedirler.

Antropolog Nasıl Olunur?

Antropolog olabilmek için lisans bölümü olan Antropoloji bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Üniversitelerin Antropoloji bölümünde insanların milattan önceki ve sonraki tarihlerde insanların sosyal, kültürel ve fiziksel özelliklerini nasıl ve ne şekilde inceleneceği ve araştırma yapma teknikleri anlatılmaktadır.

Aynı zamanda bu bölümde primatlar ve antik zamanlardan kalma biyolojik verilerinde işlenmesi öğretilmektedir. Üniversite giriş sınavlarında baraj puan olan 180’ni geçmek gerekmektedir, ardından bölüm tercih sınavlarında ise eşit ağırlık bölümünden giriş yapılması gerekir.  Antropoloji bölümünün eğitim dili Türkçedir.

Antropolog Olma Şartları Nelerdir?

Antropoloji lisans mezunu olmak gerekmektedir. Mezun olan kişiler ‘’antropolog’’ unvanını alırlar. Alanlarının bulunduğu her türlü kuruma iş başvurusunda bulunabilirler. Memuriyet alanları için KPSS sınavından iyi bir not alınması gerekir. Not ortalaması ile birlikte belirli bir başarı sıralamasına girilmesi gerekmektedir. KPSS lisans memur alım sınavları ön lisans ve lise mezunlarına nazaran her yıl yapılmaktadır. Memur olmak isteyenler her yıl sınava girebilmektedirler, belirli bir sınırlaması bulunmamaktadır.

Antropolog Maaşları Ne Kadardır?

Lisans bölümü olan Antropoloji mezunlarının antropolog olduktan sonra maaşları ortalama olarak üç bin üç yüz ile dört bin beş yüz arasındadır. Görev aldıkları kuruma göre ve yaptıkları görevlere göre ufak farklılıklar göstermektedir.

Antropolog İş İmkânları Nelerdir?

Antropolog olarak işe başlayacak kişiler tabiat tarihi müzelerinde işe girebilmektedirler. Bu alanlarda görev alabilirler. Antropoloji lisans bölümü mezunları özel sektör ve kamu da olmak üzere bu iki sektörde de çalışabilmektedir. Devlet teşkilatlarında ve planlamada antropologlar için iş imkânları bulunmaktadır.

Devlet alanlarında görev alabilmeleri için KPSS sınavından gerekli olan puanı alıp başarı sırasına girmeleri gerekmektedir. Bu alanlarda alınan memur sayısı belirli olduğu için başarı sıralamasının önemi büyüktür. Alınan KPSS puanı ile Orman tarım ve köy işleri bakanlıklarında görev alabilirler.

Maden tetkik alanları, turizm ve kültür bakanlıklarında devlet memuru olarak görev alabilmektedirler. Bu alanlarda kültürel çalışmalara destek vererek çalışmaktadırlar. Oldukça genel bir alanda işe girebilme imkânları bulunmaktadır.

Bu tür alanlarda çalışabilmek için ilk olarak Antropoloji lisans mezunu olmak gerekmektedir. Türkiye’de son zamanlarda oldukça iş bulabilme şansının arttığı için geleceklerini düşünen kişilerin mezun olduklarında işe girebilmek adına tercih ettiği bölümler arasında bulunmaktadır. Antropolog olabilmek için tarihe ve günümüz şartlarına merak ve ilerlemeyi araştırmak istemek ve işi layıkıyla yerine getirmek gerekmektedir. Antropolog olmak isteyenler için antropoloji bölümü olan üniversiteler şunlardır;

  • Ankara Üniversitesi
  • Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  • Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  • Yeditepe Üniversitesi
  • Hitit Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  • Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x