Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

0
54
Blog Yazarlığı

Blog Nedir?

# Blog yazarın yani bloggerin deneyimlerini, tecrübelerini, bilgilerini, paylaştığı sitedir. İçerik üreticisi güncel merak uyandıran konular hakkında yazılar yazarak bilgi verir. Eğitime gerek yoktur eğitim gerektiren bloglarda vardır. Özellikle tıp alanında olanlar insan sağlığını tehdit edebileceği için mutlaka uzman Dr.lar tarafından yazılmalıdır.  Genellikle deneyimlere dayalı olarak yazılır. Oldukça kolay ve keyifli bir iştir.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

# Bloger istediği konulardaki içerikleri hazırlayarak sitesinde sunar ve bu konuyu Google üzerinden araştıran kişiler blog sayfalarına yönlendirilir. Blog okunduğu sürece bloger para kazanır. Günlük birkaç saatini ayırarak ciddi paralar kazanan blogerler vardır ister ek iş ister daimi iş olarak yapılabilir emek harcanır kaliteli içerikler üretilirse ciddi gelir kazandırır. Blogerr sürekli güncel içerikler ürettiği sürece ve yeni içeriklerde eklediği sürece para kazanacaktır. Özellikle merak edilen konularla alakalı içerikler yazıldığı zaman daha çok kişinin sayfanızı ziyaret edecek ve para kazanmanızı sağlayacaktır.

Blog Nasıl Açılır?

# Blog açmak çok kolaydır. 1 saate blog açarak kendi sitenizi oluşturur ve kısa sürede para kazanmaya başlarsınız. Ücretsiz blog hizmeti sunan siteler vardır. Öncelikle hosting yani blog adı alarak işe başlayabilirsiniz. Blog açan sitelerde E posta ve site ismi ve şifre ile site açılarak kısa bir sürede sitenizi düzenlemeye başlarsınız. İstediğiniz gibi tasarlayarak daha fazla ziyaretçi için neler gerekli araştırarak sitenizi düzenleyebilir. Ziyaretçi akışına göre tekrar gözden geçirerek devam edebilir ya da daha farklı içerikler üreterek ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. İlgi duyduğunuz alanda bir web sitesi açarak daha kaliteli içerikler üretebiliriz.

Bloggerlikten Para Kazanmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

# Blog yararlığından para kazanmak için tecrübe sahibi olduğunuz konularda güncel içerikler üreterek etkileyici görsellerle desteklemek gerekir. Yazar gezdiği yerleri, yediği yemekleri, okuduğu kitapları da bloğunda paylaşmalıdır. Güncel olarak yeni yazılar ve fotoğrafları paylaşmalıdır.

Blog yazarlığından ciddi paralar kazanmak isterseniz mutlaka kopya içerik içermeyen özgün yazılar kullanarak, günlük içerikler üreterek ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Paylaşılan içerikler facebook, instagram,  gibi sosyal medya hesaplarından da yayınlayarak daha fazla kişinin okumasını sağlayabiliriz. Blog yazıları imla kurallarına uygun yazılmalı. Etiketler blog yazısında çok önemlidir.  Ulaşmak istenilen kitleye göre dikkatle seçilmelidir. Anahtar kelimeler Googlenin ziyaretçiyi sitenize taşımasında önemi çok fazladır. Bu sebeple yazınıza uygun anahtar kelimeler kullanın.

Blogtaki Yazılarınızın Sonuna Kadar Okunması İçin Neler Yapmak Gerekir?

# Bir blogta en önemli unsur başlıktır. Başlık bloğu ziyaret eden kişilerin yazınızı okuyup okumamasını sağlayan en önemli etkendir başlık okuyan kişilerden kaç kişinin yazıyı okumaya devam edip etmeyeceğinde rol oynar. Başlığı beğenen ziyaretçiler yazınızı okuyacaktır. Başlık seo kurallarına göre 55 karakteri geçmemeli yoksa Google optimizasyonu başlığı kısaltacaktır. Okuyucu genellikle ilk üç ve son üç kelimeye odaklanmaktadır. Bu sebeple başlığın 6 kelimeyi geçmemesi gerekir.

Başlıktan sonra yazının giriş bölümüne mutlaka kişisel bir hikâye ile başlamak gerekir. Kişisel hikâyeler daha fazla kişinin yazınızın ilk bölümünü hata son bölümüne kadar okumasını sağlar. Buda sayfanızda daha fazla zaman geçirmesine ve dolayısıyla maddi kazanca sebep olur.

Yazınızda mutlaka görsel kullanın görsellik daha fazla kişinin dikkatini çekecek yazınızı okumasını sağlayacaktır. Görsel içermeyen yazılar daha karmaşık ve uzun görünerek ziyaretçilerinizin yazınızı okumasına engel olacaktır.

İçerikte mutlaka alt başlık kullanmak gerekir. Alt başlıklar ile okuyucuların dikkatini çekerek yazınıza devam etmesini sağlayabilirsiniz. Yazılar uzun olmalı en az 1500 kelime olmalı ne kadar uzun o kadar iyi. Ne kadar uzun olursa ziyaretçilerin o kadar uzun sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Fotoğraflar da önemli 1500 kelimelik bir yazı için en az 4 tane görsel kullanmak gerekir. Popüler bloklarda genellikle görsel fazlasıyla kullanılır.

Paylaşımlar geç saatte ve hafta sonu daha fazla okunulmaktadır. Bu sebeple hafta sonu ve geç saatlerde paylaşımda bulunmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca blog yazılarında yazılarda anlatım bütünlüğü olmalı sırf yazmış olmak için gereksiz anlatımlardan kaçınılmalı. İçeriklerin eğlenceli olması çok daha ilgi çekici gelecektir. Bu saydığımız özelliklere dikkat edilen blog yazıları mutlaka ilgi çekecek ve maddi getirisi iyi olacaktır emek harcamadan yamak olamaz. Blog sitelerini özenli ve zaman ayırarak yapmak gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − six =