Çevre Mühendisi Nasıl Olunur? Çevre Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

3 dk okuma süresi

Çevre Mühendisi Nasıl Olunur? Çevre Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Çevre mühendisleri çevreye hiçbir zarar vermeden çevrenin refahını göz önünde bulundurarak çevre düzenlemesini yapan kişilerdir.  Doğal kaynakların nasıl daha doğru kullanılabileceği hakkında çalışmalar yürütürler. Çevre için planlamalar yapan kişilerdir.

Eğer çevreyi seviyorsanız ve planlamalar yapmak hoşunuza gidiyorsa çevre mühendisliği mesleğini düşünebilirsiniz. Çevre mühendisliği hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, çevre mühendisliğinin ne iş yaptığını, çevre mühendisliğini nasıl olunduğunu, çevre mühendisi olma şartlarını, çevre mühendisi maaşlarını ve çevre mühendisi iş imkânlarını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak en doğru ve detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Çevre Mühendisi Nedir?

Çevre mühendisi başta da söylediğimiz gibi hiçbir zarar vermeden çevreye zararı planlamasını yapan kişilerdir. Doğal kaynakların nasıl daha doğru kullanılabileceğini ve insanların çevreye zarar vermeden nasıl yaşayabileceği hakkında çalışır. Çevre hakkında planlamalar ve düzenlemeler yaparlar.

 Çevre Mühendisi Ne İş Yapar?

Hadise çevredeki olan şeylerle ilgili raporlar hazırlar. Bu raporları gerektiğinde ilgili kurumlara sunar. Bu raporda karşılaşılan problemler ile ilgili planlar ve projeler geliştirir.  Diğer çevre ile ilgili ve yapılarla ilgili mesleklerle birlikte olarak büyük işler başarılar. Doğal kaynakları korumak amacıyla çalışmalar yaparlar. TÜİK’in verilerini analiz ederler.  Yapılan üretimlerin yönetmeliğe uygunlukları ile ilgilenirler. Üretim sürecinde çevreye zarar verilmesini engellemek amacıyla projeler geliştirir ve bunları uygularlar. Üretim sürecinde çevreye verilebilecek zararları belirlerler. Çevre mühendisleri numune alabilir, laboratuvarda çalışabilirler.

 Nasıl Çevre Mühendisi Olunur?

Çevre mühendisi olabilmek için öncelikle lise eğitimini tamamlamış olmak gerekir.  Daha sonrasında ise üniversite sınavına girilir. Çevre mühendisliğini kazanabilecek kadar puan alınmış olması ve çevre mühendisinin tercih edilmiş olması gerekir. Çevre mühendisliğinin kazanılması durumundaysa 4 yıllık çevre mühendisliği eğitimi alınır. 4 yıl sonunda kişi çevre mühendisi olmuş olur. İstenilirse yüksek lisans yapılarak yüksek çevre mühendisi de olunabilir.

Çevre mühendisliği üniversite taban puanlarına bakıldığında en iyi üniversitede 447 puandır. En düşük puanla öğrenci alan üniversite ise Mersin Üniversitesidir. Mersin üniversitesinde çevre mühendisliği taban puanı 283 puandır. Diğer puanlar ise bu iki üniversitenin puanları arasında değişmektedir. Toplamda 30 civarında üniversitede Çevre mühendisliği eğitimi verilmeye devam ediyor. Tabi ki ne kadar yüksek puanlı üniversite o kadar kolay iş bulmak demektir.

Çevre Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Çevre mühendisleri sürekli kendilerini geliştirebilecek ve araştırmayı seven kişiler olmalıdır. Karşılaşılan sorunlar karşısında hızlıca çözüm üretebilme becerisi olması gerekir.  Araştırma yapmaktan zevk alması gerekir.

Diğer mimarlarla, mühendislerle, sosyologlarla birlikte çalışacağından dolayı takım çalışmasını iyi yapıyor olması gerekir. Analiz yapma yeteneği olmalı ve detay noktaları gözden kaçırmayan kişiler olması gerekir.  Sorumluluk alabilen kişiler olmalıdır. Kendini yazılı ifade edebilmesi ve normal ifade edilmesinin iyi olması gerekir.

 Çevre Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Çevre mühendislerinin maaşına bakıldığında özel sektörde işe başlama maaşları genellikle asgari ücrettir. Tecrübe kazanma ile birlikte bunun 8000-9000 liraya çıkması da mümkündür.  Ortalama bir çevre mühendisinin maaşına bakıldığında ise 4500 lira civarındadır.

Çevre Mühendisi İş İmkânları Nelerdir?

Çevre mühendisleri bakanlıklarda, il Çevre ve Şehircilik müdürlüklerinde, Türkiye İstatistik kurumunda,  TÜBİTAK’ta, üniversitelerde ve bunun gibi birçok yerde çalışabilirler. Çevre mühendislerinin işsizlik sorunu yaşaması zor bir durumdur.

Şu anda çevre mühendisi açığı bulunmaktadır. Başlangıç maaşının çok olmamasının yanında kolay bir şekilde iş bulunabilecek bir meslektir. Ayrıca yaptığı iş itibarı ile eğlenceli olan, kişilerin canının sıkılmayacağı bir meslektir. Sayısalı seviyorsanız, çizim yapmak, numune almak ve laboratuvarda vakit geçirmek hoşunuza gidiyorsa bu mesleği seçebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x