Dropshipping Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0
15

Son günlerde o kadar çok duydunuz ki bu kelimeyi, o kadar çok çıkıyor ki karşınıza. Özellikle sosyal medya reklamlarından “dropshippingle kendi işinizi kurun”… “ kendi işinizin patronu olun” başlıklarıylakarşımıza çıkan ve insani cezbeden bir sürü reklam var. İyi de nedir bu dropshipping. Nasıl yapılır? Gerçekten bu kadar kolay mıdır kendi işinin patronu olmak?

İşte bu yazımızda, dropshipping ile ilgili aklınıza takılan sorulara cevap verelim istedik. Hadi hep birlikte öğrenelim dropshipping gerçeğini.

Nedir dropshipping?

Dropshipping, en basit anlatımıyla, elinizde nesnel anlamda bir ürün olmadan, ürün satışı yapabileceğiniz bir iş modeli. Yani stoksuz satış. Tedarikçi firma aracılığıyla, sizin müşterilerinize ürün sağladığınız bir sistem.

Basit bir formülle yazmak gerekirse; tedarikçi firma+dropshipping yapan e-ticaret sitesi+müşteri= satış. Bu işe başlamak isteyen bir kişinin bu formüldeki yeri dropshipping yapan e-ticaret sitesi. Siz, tedarikçiden temin ettiğiniz ürünü siteniz üzerinden satış yaptığınız müşterinize göndererek satış işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tabi bu anlattıklarımız teorik olarak çok basit gözüken şeyler. Yazımızın devamında bunların detaylarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları da bulacaksınız.

Burada ilk aklınıza gelen nokta, peki ben nasıl kâr edeceğim olmuştur elbette. Anlaştığınız tedarikçi firmalar size belli oranlarda kâr marjları veriyor. Ama öyle çok yüksek rakamlarda beklentileriniz olmaması gerektiğinide baştan söylemekte fayda var.

Dropshipping hakkında genel bir kaç bilgi verdiğimize göre, şimdi de avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olalım.

Dropshipping Avantajları

 • Başlangıç oldukça kolaydır Bir iş yeri sahibi olmak düşünüldüğünde, yapmakla yükümlü olduğunuz bütün evrak ve resmi işlemlerden muaf kalacağınız bir iş modeli dropshipping. Sadece bir laptop ve internet bağlantısı işinizin anahtarı olacak kadar basit yani. Hali hazırda var olan, kurulmuş ve çalışır durumdaki bir tedarikçi firma ile işe başlayacak olmanız tabi ki bir avantaj.

 

 • Maliyetler oldukça düşük Basit bir mantıkla düşündüğünüzde, ürün almak, bunları depolamak ve bunun için bir depo yada mağazaya sahip olmak, depolama ve bunların kayıtları için eleman bulundurmak gibi pek çok külfetli maliyetten sizi kurtaran bir iş modeli.

 

 • Ürün çeşitliliğini arttırmak sizin elinize Dropshipping işletmeciliğine başladığınız andan itibaren, kaç tane tedarikçi firma ile çalışacağınız hakkında tek yetkili de siz oluyorsunuz. Dolayısıyla, birden fazla tedarikçiyle çalışmak demek, ürün yelpazenizin de genişlediği anlamını taşır. Ürün çeşitliliğide satış ve pazarlama bazında size oldukça fazla avantaj sağlayan bir noktadır.

 

 • Çalışma saatleri ve ortamı konusunda özgürsünüz Evet, kulağa çok hoş geliyor değil mi? İstediğiniz saatte ve yerde çalışabilmek ve iş takibi yapabilmek. Elinizin altındaki laptop ve internet bağlantısı sizin iş yeriniz olmaya aday bu iş modeliyle.

Dropshipping Dezavantajları

Her ne kadar anlatılanlar çok cazip ve parlak fikirler gibi gelse de kulağınıza dropshipping modelinin de kendi içinde barındırdığı bazı dezavantajlar söz konusu. Karar verme aşamasında olanlar için bunlara da değinmekte yarar var.

 

 • Kâr marjı düşük bir sistem Dropshipping işletmeciliğine girdiğinizde, pek çok satıcı ile rekabet içinde olmayı da göze almışsınız demektir. Çünkü, çok basit bir mantıkla düşündüğünüzde bile internet üzerinde bu işi yapan ne kadar çok insan olduğunu tahmin etmek zor değil.Bu açıdan bakıldığında ister istemez fiyat mücadeleleri olacaktır ve siz satışlarınızı arttırmak için kar oranlarınızdan feragat etmek zorunda kalabilirsiniz. Ürün temin ettiğiniz tedarikçi firma, sizden her şartta ürününün parasını alacaktır. Sizin ne kadar kazandığınız onun için bir şey ifade etmiyor aslında.

 

 • Rekabet içinde olacağınızı unutmayın Biraz önce belirttiğimiz gibi, dropshipping binlerce kişi tarafından iş modeli seçilmiş bir sistem. Ve siz bu sistem içinde kendinize bir yer edinmek için çok çalışmak zorundasınız. Her ne kadar free bir iş modeli gibi görünüyor olsa da, rekabetin yüksek olduğu dropshipping modelinde iş takibi oldukça önemli.

 

 • Tedarikçi kaynaklı sorunlar Dropshipping modeli tercih edilen bir iş seçeneği haline gelince, piyasada da çok sayıda tedarikçi firma bu işe soyunur oldu. İşin ilk ve en önemli kısmı güvenilir ve güçlü bir tedarikçi ile çalışmak. Çünkü tedarikçi firma ile yaşayacağınız her sorun size müşteri kaybı olarak yansıtılacaktır.

 

 • Sürekli envanter ve stok durumu kontrolü İşin bu kısmı da dropshipping işletmeciliği için oldukça önemli bir nokta. Her ne kadar depolama gibi bir durumu bertaraf etmiş olsanızda, e-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin stok takibini dikkatle yapmak durumundasınız. Ve bu stok takibi doğrultusunda kendi sitenizin ürün güncelleme işlemini de yapmalısınız. Stokta olmayan bir ürünün satışını yapmak sizin için eksi bir puan olacaktır.

 

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Genel anlamda dropshipping modelini ve bu modelin avantaj ve dezavantajlarını anlattık sizlere. Şimdi de bu işe girmeye karar verdiğiniz andan itibaren neler yapmalısınız, dropshippingişletmeciliği nasıl yapılır biraz da ona değinelim.

 

 • Öncelikle dropshipping için bir işletme modeli belirleyin Bu işe girmeye karar verdiğiniz ilk andan itibaren, öncelikli olarak vermeniz gereken ilk karar ne satacağınız olmalı. Çünkü hiç bir iş, rastgele bir adım atılarak riske edilecek bir durum değildir.

Kime hizmet etmek istiyorsunuz, hangi kitleye ya da hangi sektöre daha yakınsınız. Hangi sektörler hakkında daha detaylı bilgiye ya da beceriye sahipsiz bunların cevabını vermelisiniz. Seçeceğiniz ürün ya da ürünler alıcı tarafından değerli olmalıdır. Diğer bir yandan, endüstri olan ve gelecek vaat eden bir sektör müdür? Alıcılar tarafından aranan bir ürün müdür? Bu soruların doğru cevapları sizi doğru bir seçime götürecektir. Satışını yapmaya karar verdiğiniz ürünlerin trend olup olmadığını Google Trends üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 • Dropshipping yapacağınız e-ticaret siteniz için bir alan adı alın Hangi ürünleri ya da hangi sektörü seçeceğiniz kadar önemli olan bir kısımda sitenize bir alan adı seçmektir. Çünkü müşterileriniz sizi bu ad ile bulacaktır.

Her iş yerinin akılda kalacak bir adrese, bir isme ihtiyacı olduğunu unutmayın. Online da olsa sizin işletmenizin de bir ismi olmalı. Alan adı, akılda kalıcı ve seçtiğiniz sektörle alakalı olmalıdır. Aklınızda şimdiden var olan bir alan adı var ama bunun kullanılıp kullanılmadığı merak ediyorsanız internet üzerinden domain sorgulama araçlarını kullanarak alan adınızı sorgulayabilirsiniz.

 • Online mağazamızı kurun Alan adınızı da sorgulayıp uygunluğuna emin olduktan sonraki adım online mağazamızı açmak. com adresinden kolay bir şekilde online mağazamızı açabilir dilediğiniz şablonlarla size ve sektörünüze en uygun e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz.
 • Kargo şeklinizi belirleyin Bundan önceki işlemleri sorunsuz bir şekilde hallettikten sonra, mağazanıza yüklemiş olduğunuz ürünlerin sevkiyatı ile ilgili de bir karar vermeniz gerekiyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var; bazı tedarikçi firmalar ürün sevkiyatını sizin adınıza kendileri de yapabilir. Bu şekilde bir firma ile anlaşmış iseniz işin bu kısmı sizin sorumluluğunuz olmaktan çıkmış demektir. Ama böyle bir durum karşısında, kargoya verilen ürünün takibini de muhakkak yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • Vergilerin hesaplanması Eğer yurtdışı kökenli bir tedarikçi firma ile çalışıyor iseniz, ürünlerin Türkiye’deki vergi oranlarını da çok doğru bir şekilde hesaplayıp ürünlerinize yansıtmanız gerekli.
 • Ödeme Seçeneklerini Belirleyin Müşterileriniz internet üzerinden alışveriş yapmanın rahatlığını her şekilde hissettikçe sizi tercih etme oranları da artacaktır. Bu yüzden, siteniz üzerinden en uygun ödeme yöntemlerini seçerek, müşterilerinize kolaylık sağlayın.
 • Mağazanızı dijital ortamda pazarlayın İşin mağaza açmak, ürün yüklemek, kargo ve ödeme yöntemlerini tamamladınız. Ama bu yönden bakılınca yapılan bütün bunların dropshipping modeliyle pek bir bağlantısı yok gibi görünüyor. İşin bundan sonrasıdropshipping işletmeciliği açısından önem kazanıyor. Mağazanızı pazarlamak ve tanıtmak için dijital pazarlama tekniklerini bilmeli ve bunları uygulamalısınız. Bu teknikleri sıralayalım;
 • SEO
 • Ödemeli Reklamlar (PPC)
 • E-posta pazarlama

Bu dijital pazarlama teknikleri dropshipping işletmenizde sizi üst sıralara taşıyacak yöntemlerdir.

Sonuç olarak dropshipping modelinin tanımı, avantaj ve dezavantajları, nasıl uygulanacağı konusunda sizlere detaylı bir şekilde bilgiler aktarmaya çalıştık. Şunu unutmamakta fayda var; her işte olduğu gibi dropshipping işletmeciliğinde de özverili bir çalışma esas alınarak ilerlenirse başarılı olmamak için hiç bir neden yok.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 10 =