Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır ?

0
34

Facebook seneler evvel karşımıza ilkmektep arkadaşımızı bulabileceğimiz bir sosyal ağ olarak karşımıza çıktı. İlk başlarda arkadaşlarımızı bulup sohbet ettik,sevdiğimiz ovaları paylaştık,oyunlar oynadık ve en mühimsi birbirimizi çağrı ederek facebook’un büyümesine el birliğiyle uçurumdımcı olduk. Facebook geçen sene borsaya açıldığında 100 miluçurum dolar kıymetinde iri bir şirketti. Artık nerdeyse bütün şirketler iletişim kanalı olarak facebook hesabını kullanıyor reklamlarda kendi web site adreslerini değil facebook sayfalarının adreslerini paylaşıyorlar.
Facebook insanlara ulaşmak dahilin bu kadar büyük bir yer olmuşken ve bu kadar büyük bir ekonomiye dönüşmüşken facebook üzerinden para kazanma imkanının da doğması çok normal karşılanmalı.

Facebook’dan nasıl para kazanırız?
Facebook da sizin paylaştığınız bir ileti milyonlarca kişi tarafından görüntülenebilir. Tıklama başı para veren sitelerin linklerini paylaşabilirsiniz. En basit ve nihayetbaharel yoldan para kazanabileceğimiz metot bir facebook sayfası açmak. Diğer adıyla hayran sayfası. Milyonlarca hayranne sahip facebook sayfaları var bu sayfalar gönderdiği dahilerik başına belli bir ücret alıyor. Yeni başlataraf tv dizileri dahilin bir hayran sayfası açarak derhal işe başlayabilirsiniz. Dizinin seyirci sayfası arkatıkça hayran sayınız arkaacak ve sayfa üzerinden reklam yayınlkör imkanınız doğacak. Eğer büyük hacimli işler ile işamk istemiyorsanız daha niş konularda da sayfa açıp bu alanda ki işletmelerden reklam kazancı elde edebilirsiniz.

Bugün neredeyse herkesin gün içerisinde birkaç kez ziyaret ettiği bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? “Hayır.” dediğinizi duyar gibiyim. Dünyanın her yanına yayılan ve toplumsal hayatı değiştiren Facebook sayesinde her ay oldukça iyi paralar kazanabilmek mümkün. Nasıl mı?

Çoğu kişi Facebook adlı sosyal paylaşım sitesini arkadaşlarını takip etmek ve oyun oynamak için kullansa da; aslında Facebook, oldukça önemli bir gelir potansiyeline sahip. Bu yöntemi bilenler, evlerinden hiç çıkmadan para kazanıyor. Bilmeyenlerse oyun oynamaya devam ediyor. Eğer siz de her gün Facebook’ta harcadığınız vakti nakit paraya çevirmek istiyorsanız bu yazımı dikkatle okuyun.

Facebook, şuan sahip olduğu trafik bakımından internet pazarının merkezi haline gelmiş durumda. Bu durumu lehinize çevirmek istiyorsanız öncelikle popüler bir Facebook sayfasına sahip olmanız gerekiyor. Sayfanızın popülaritesi arttıkça, birçok farklı şekilde para kazanabilirsiniz. Sistemin kilit noktası ise popüler bir sayfa edinmek.

Popüler bir Facebook sayfası nasıl oluşturabilirim?

Facebook kazançlarındaki en önemli faktör popüler bir sayfa oluşturabilmektir. Bunun da çeşitli yöntemleri var elbette. Öncelikle ilginizi çeken bir alanda sayfa oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Bu sayfa yemek, moda, dekorasyon, spor veya sağlık üzerine olabilir. Sayfanızı açtıktan sonra, insanların hoşuna gidebilecek birkaç paylaşım yapın ve sayfanıza tüm arkadaşlarınızı davet edin. Merak etmeyin, sayfanız oturduğu zaman beğeniler otomatik olarak gelecek.

Şimdi 300-500 beğeniye sahip olduğunuzu düşünerek devam edelim. Daha geniş bir kitleye hitap edebilmek için Facebook’un viral reklam avantajından faydalanabilirsiniz. Bunun için hayranlarınızın hoşuna gidecek paylaşımlar yapın. Bir süre sonra başkaları da sizin gönderilerinizi paylaşacaklar ve doğal olarak sizin paylaşımlarınız hayranlarınızın arkadaşlarına kadar gidecek. Bu viral reklam stratejisi ile, sayfanız ne kadar büyükse o kadar iyi verim alırsınız. Hayranlarınızın arkadaşları, arkadaşlarının arkadaşları derken çığ gibi büyüyecek bir kitleden bahsediyorum. Genellikle sevimli hayvan fotoğrafları ve pratik bilgiler, viral dönüşümü en başarılı konular arasında. Bu yüzden diğer gelişmiş sayfaları inceleyebilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Eğer sayfanız 5.000, 10.000 beğeni gibi bir kitleye ulaştıysa bu noktadan sonra işiniz biraz daha kolaylaşacak. Artık paylaşılan gönderileriniz (viral reklam) sayesinde, hiçbir ücret ödemeden her gün 200-300 beğeni daha gelecektir. Bu noktadan sonra yapmanız gereken özel bir şey yok. Stabil olarak paylaşımlara devam etmeniz yeterli.

Peki Facebook üzerinden nasıl para kazanacağım?

Evet, şimdi en can alıcı konuya geldik. Artık hayran kitlesi oturmuş bir Facebook sayfasının sahibisiniz. Elinizde önemli bir pazar var ve sizin tek yapmanız gereken insanları para kaynağınıza yönlendirmek. Şimdi, 10.000 beğenili bir sağlık sayfanızın olduğunu düşünerek devam edelim.

Facebook, burada bahsettiğim para kazanma yönteminin sadece trafik, yani hedef kitleye erişme kısmında işe yarıyor. Bunun dışında Facebook ile işimiz olmayacak. Şimdi ücretsiz bir Blogger blogu açabilir ve blog yazılarımızın reklamını Facebook sayfamızda yapabiliriz. 10.000 beğenili Facebook sayfamızdan blogumuza gün içerisinde 1.000 kişi çektiğimizi düşünürsek, 1.000 kişinin ziyaret ettiği bir sağlık blogu Google Adsense ile günlük 4-5$ kazandıracaktır. Yöntemimizin adı: Google Adsense odaklı bir blog kurmak ve hayran sayfamızdan ziyaretçi çekmek!

Sıra diğer yöntemimize geldi. Yöntemin adı: Satış Ortaklığı. Sağlık sayfanızdaki insanların ilgilerini çekebilecek konularda çeşitli dijital ve fiziksel ürünlere satış ortaklığı yaparak, Google Adsense’den daha fazla para kazanabilmeniz mümkün. Tabii ki hedef kitlenize uygun ürünler seçmelisiniz. Basit bir örnekle konuyu derinleştirelim. Sağlık sayfanızı takip eden birisi, sağlığına önem veren ve kuvvetle muhtemel alternatif tıp yöntemlerine inanan birisidir. Bu sayfa üzerinden alternatif tıp e-kitapları tanıtırsanız geri dönüşüm oranınız da yüksek olacaktır.

Satış Ortaklığı ile Google Adsense’den kazandığınızdan çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu sistemde kazanmanın sonu yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − two =