Güvenilir Liman Dolar mı? Altın mı? 

2
20

Son zamanlarda, piyasaların dalgalanmasıyla başlayan ekonomik krizin derinleşme süreci son hızıyla ilerliyor. Dolar ve altındaki risk seviyesi, her geçen gün artıyor. Dolarda kritik eşik 6, 80 tl olarak görülmekte. Kapalı çarşıda,  altının gramı 326 tl’den işlem görüyor. Bu dalgalanmalardan sonra, akıllarda tek bir soru var.  Paramızı altına mı,yoksa dövize mi yatıralım ?

Altın yatırımı güvenli liman mı ?

Kısa vadede, altında yaşanacak gelişmelere bakıldığında vatandaşın altına yönelmesi hiç fena görünmüyor. Küresel piyasalardaki durum ve iç kamuoyundaki gelişmeler, altını güvenli bir liman haline getirdi. Yaklaşan düğün sezonu öncesi, altın alarak epey bir kazanım işçine girilebilir. Bir başka neden ise, serbest piyasa dinamiklerinin dolara yönelmesiyle birlikte, piyasada dolar kıtlığının baş göstermesi. Bankalar piyasadaki doları topluyor. Dövizi baskılamak için bu yöntemi seçiyorlar. Dolar likiditesinin azalması demek ,altına yönelen insanların yüzünün gülmesi demektir. Ancak, halk yastık altındaki dolarını satmayıp doların yükselmesini bekliyor. Türkiye tarihinde, yastık altında tutulan dolarların bu seviyeye ulaştığı bir döneme rastlanmadı. Bu durum gösteriyor ki halkın ekonomiye güveni çok azaldı.

Dolara yatırım kazandırır mı?

Dolara baktığımızda, finansal piyasalarda dalgalanmanın olmadığını görüyoruz. Dolar dalgalanması Türkiye’ye has bir durum. Dış ticaret açığının artmasına yol açacak dolar yükselmesi uzun vadede ekonominin bozulmasına yol açabilir. Peki dolara yatırım kazandırır mı? Dolar son 5 yılda yatırımcısının yüzünü güldürdü, Yastık altında doları olan herkes çok kazandı. Özellikle geçtiğimiz ağustos ayındaki kur şoku etkisiyle, vatandaş dövizini bozdurdu. Yaz aylarındada bir döviz şoku yaşayabiliriz. Buna piyasaların tepkisi sert olacaktır.

Euro’da durum nasıl ?

Euro, dolarla birlikte paralel bir seyir izliyor. 7.15 tl seviyesine çıkmış durumda, ancak Avrupa Birliği’nin ekonomik durumu, İngiltere’nin ayrılması gibi nedenler Euro’nun güvenilirliğini epey sarstı. Yatırımcısını bu aşamada kaybettirmiş görünüyor. Küresel piyasaların daralmasıyla euro’da yüksek bir seyirde devam edebilir.

 

2 YORUMLAR

  1. hocam iyi akşamlar🙏 BES te en güvenilir liman nedir?birikimlerimizde zarar görmemek için hangi fonları tercih etmeliyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 5 =