İç Mimar Nasıl Olunur? İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

3 dk okuma süresi

İnşaat işi dallarından olan iç mimarlık yapılarla alakalı olan bir meslek dalıdır. İç mimarlar yapıların iç alanlarını en ince noktasına kadar hesaplayan ve binaların içlerinin tasarımını yapan kişilerdir. Eski ve ya yeni her türlü binanın yaşam alanını dizayn eden iç mimarlar estetik olarak binaların iç bölümlerinde çalışarak güzelleştirirler.

İç Mimar Nasıl Olunur? İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

İç Mimar Nasıl Olunur? İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

İç Mimar Nedir?

İç mimarların başlıca görevleri yapıların iç bölümlerini tasarlayarak güzelleştirmektir. Yapıların içindeki yaşam alanlarının en ine noktalarına kadar hesap ederek estetik ile çalışarak iç güzellikler yaratan iç mimarlardır. İç mimarlar her hangi bir iş yerinin ve ya tarihi yapıların ya da evlerin iç mimarlığını yapabilirler. İşverenleri ile ortaklaşa fikir alışverişi yaparak çalışan iç mimarlar hem yapı sahibinin istediği hem de kendi yaratıcılıklarını işlerine katarak muhteşem işler ortaya çıkartırlar.


İç Mimar Ne İş Yapar?

İç mimarlar öncelikle mimarlık eğitimi alarak mimar olarak mezun olurlar. Mimarlık eğitimi alırken branş seçerek iç mimarlık üzerine eğitim alırlar. Mezun olan iç mimarlar yapıların binaları iç tasarımlarını yaparak yaşanacak ortamı hazırlamakla görevlidirler. İç mimarlar işverenlerin isteği üzerine tasarlama yapsalar da birazda kendi hayal güçlerini ve kendi deneyimlerini katarak ortaya çok güzel işler çıkartırlar. İçmimarlar her türlü yapının iç tasarımını yapabilirler.


İç Mimar Nasıl Olunur?

İç mimar olmak isteyen gençler öncelikle lisede sayısal eğitim alarak üniversite sınavına katılırlar. Özel ve ya devlet üniversitelerinin mimarlık bölümünü hak kazanarak dört yıllık lisans eğitimi alarak mimarlık bölümü mezunu olarak mimar olurlar. Ancak iç mimar olmak isteyen bir mimarlık öğrencisi branş olarak iç mimarlık bölümünü tercih etmesi gereklidir.

İç Mimar Olma Şartları Nelerdir?

İç mimar olmanın şartları arasında öncelikle yaratısı bir hayal gücüne sahip olmak gereklidir. Mimarlık yapmayı sevmek ve farklı ortamları değiştirerek hayal gücünü kullanarak değişiklikler yaratabilme becerisine sahip olmak gerekir. İç mimar olmayı hayal eden gençler öncelikle sayısal öğrencisi olması gerekir. Üniversite sınavından mimarlık bölümünü tercih etmeye yeterli olan puanı elde ettikten sonra özel ve ya devlet üniversitelerinde dört yıllık bir mimarlık lisans eğitimi alarak mimar olarak mezun olurlar.


İç Mimar Maaşları Ne Kadardır?

Günümüz de pek çok yapı ve evleri artık iç mimarlar tasarlıyorlar. Yapıların dış cephelerinin şıklığı ve güzelliği ne kadar önemliyse iç alanları da o kadar önemlidir. İç mimarların çalışmaları ile güzelleşen iç alalar iç mimarlarımızın hayal güçlerine ve deneyimlerinin eserleridir.

İşini hakkıyla iyi yapan bir iç mimarın aylık maaşı ortalama olarak 8.500 TL olabiliyor. Ancak yeni mezun olmuş deneyimsiz bir iç mimar henüz yolun başında olması sebebi ile 3.500 TL gibi bir rakam ile çalışabilir. Fakat iç mimarlar ger yaptıkları işleri ile reklam yapmış oldukları bir önceki işleri referans olarak kabul edildiği için her yeni iş aldıklarında daha fazla para kazanmaya başlarlar.


İç Mimar İş İmkânları Nelerdir?

İç mimarların iş olanakları oldukça geniş olmakla beraber iç mimarlar aranan meslekler arasında yer almaktadır. Önceki dönemlere kıyasla yaşadığımız bu dönemde iç mimarların işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Her türlü iş yeri dâhil olmak la beraber evlerin her yeni yapılan bina için iç mimar olmazsa olmazdır.

Tarihi yapıların onarılması iç mimarların elinden geçmesi demektir. Her yeni iş yeri açan iş sahibi iş yeri için bir iç mimardan yardım almaktadır. Ya da evlerine yeni taşınacak olan ve ya evlerinde tadilat yapacak olan ev sahipleri iç mimarlar ile çalışarak evlerinin iç alanlarını yaptırırlar.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x