İşsizlik Maaşı Hakkında Bilmediğiniz Herşey

0
18

2020 İşsizlik Maaşı Ayın Kaçında Veriliyor?

İşsizlik maaşı işveren tarafından SGK kapsamında çalışan işçinin iş yeteneği ve sağlı problemi olmamasına rağmen işine son verilmesi durumunda mağduriyet yaşamaması, hayat sal emareleri devam ettirmesi için ödenen paradır. İşsizliği yaygınlaştıracağını düşünülerek en fazla 10 ay yatırılır.

İşsizlik Parası Ne Zaman Yatmaktadır?

İşsizlik parası hak edişten sonra her ayın 5inde yatırılmaktadır. İşsizlik maaşı almayı hak eden kişi belirlenen süre boyunca her ayın 5inde parasını alabilmektedir. Her isçiye aynı anda maaş yatırılır. Maaşı öne çekme işlemini sadece aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanı belirler. Onun dışında maaş her ay aynı gün yatırılır. Fakat ne zaman yatacağından ayın kaçında yatacağından önce işsizlik ödeneğini hak edip etmediğimize bakmak gerekir. Öncelikle işsizlik aylığı için gerekli şartları inceleyelim.

 İşsizlik Maaşı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

İşsizlik maşı alabilmenin ilk şartı SGK kapsamında çalışıyor olmak, yani sigortalı çalışan olmak. Belirtilen süreler boyunca çalışmış olmak ve primlerin ödenmiş olması. Bu süreler İşsizlik maaşı için bu süreler, 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödemesi yapmış olmak,600 günün 120 gün prim ödemesinin aynı iş yerinden ödenmiş olması gerekir. Çalışanın işveren tarafından iş akdi, iş yeteneği ve sağlık sorunu olmamasına rağmen çıkarılmış olması gerekir. Yani SGK ‘lı işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekir. İşçiyi işveren çıkardığı takdirde tazminat şartlarını taşıyorsa tazminatınızda alarak iş buluncaya kadar kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri mağdur etmeden işini bulur. Bütün bu şartları taşıyan işçilerin tamamına işsizlik maaşı yatırılır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınabilmektedir?

İşsizlik maaşı ödenen primlere göre ödenek sağlanır. İşsizlik maaşı en az 6 ay en fazla 10 ay alınabilmektedir. Bu aylar içerisinde iş bulunabileceği düşünülerek işsizliğin önüne geçebilmek için on ayla sınırlandırılır, çünkü işsizlik maaşı devamlı veriliyor olsa çalışmayan insan sayısı artar. Dolayısıyla işsizlik sorunu baş gösterir. Ödenen tutarda sadece mağduriyeti önlemek isin asgari yaşam şartlarına uygundur. İşsizlik maaşı kişinin son dört aydaki ödediği prime göre hesaplanır. Ödenen pirimin en az %40 kadardır. Asgari ücret alan bir işçi asgari ücret tutarının %40 kadar bir ödenek alır.

İşsizlik Maaşı Nerden Alınır?

İşsizlik maaşını her ay PTT banktan TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı ile kolaylıkla alabilir. 6 ay boyunca işlem görmeyen hesaplar sigorta fonunda emanet hesaba alınır. 5 yıl içerisinde emanet hesaptan işsizlik ödeneği çekilebilmektedir. 5 yılı aşmışsa bu ödeneği ancak mahkeme kararı ile alabilir.

Sağlık Hizmetinden Yararlanma

İşsizlik maaşı alan işçi genel sağlık sigortası kapsamında görünmektedir. İşsizlik maaşı alan işçinin ailesi de genel sigorta kapsamında sayılır. Yani işçi sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. İşsizlik genel sağlık giderleri sigorta fonundan karşılanır.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

İşsizlik maaşı için iş akdini sonlandırdıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yapmak gerekir 30 günü aşan başvurular değerlendirilmeyecektir. İşsizlik ödeneği için İŞKUR ‘a başvurabilir ya da iş kurun internet adresinden başvurulabilir. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için iş kura kayıtlı olmak gerekir. E devlet üzerinden başvuru yapılırsa evrak teslim etme gerek yoktur. İş kura direk başvurularda

  • Kimlik fotokopisi
  • İş akdi sonlandırma belgesi
  • İşsizlik başvuru dilekçesi gerekir.

Bu evraklarla İŞKUR’a başvurulur. İşsizlik ödeneği şartları karşılanıyorsa… İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği çıkarılır. İşsizlik maşı her ayın5 inde PTT banka yatırılır. İşsizlik ödeneği alan işçi genel sağlık sigortasından da yararlanır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − two =