Kredi Kartı Borcu Neden Bitmiyor?

0
3

Kredi Kartı Borcu Neden Bitmiyor?

Kredi kartları alışverişlerimizin vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Bizler insanoğlu, gelirimizi çok güzel hesaplayabilmekteyken ne kadar harcamamız gerektiğinin hesaplayamamaktayız.Çok beğendiğimiz bir şey olduğunda cebimizde paramız yoksa da kredi kartımıza güvenerek o istediğimiz şeyi alırız. Daha sonra ay başı geldiğinde nasıl ödeyeceğimizi o anda düşünmeyiz. Kredi kartı sahibi olmak zamanla bizi bir kısır döngünün içine sokacaktır.

Günümüzde herhangi bir banka eğer geçmişe ait bir borcumuz yoksa bize kolaylıkla kredi kartı verecektir. Son verilere göre Türkiye’de 70 milyona yakın kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartlarının verdiği taksit imkanları, puanlar gibi avantajlardan dolayı kredi kartı sahibi olmak daha cazip hale gelir.  Kredi kartı sahibi olmak bu kadar kolay iken bu karta yaptığımız borçları kapatabilmek bu kadar kolay olmamaktadır.

Kredi Kartlarına Neden Borç Birikir?

Çoğumuz kredi kartlarımızın asgari ödeme tutarını ödeyerek ayakta kalmaya çalışırız. Fakat her ay yeni harcamalarımız ekleneceği için bir sonraki ay asgari ücret ödememiz daha fazla olacaktır. Bu borçlar zamanla dahada artarak ödeyemeyeceğimiz boyutlara ulaşmaktadır. Ödenmeyen borçlarımıza faiz eklenecek ve daha büyük borçlar karşımıza çıkacaktır.

Kredi Kartı Borcumuzu Nasıl Kapatabiliriz?

Kredi kartımıza borç olmaması için en başta yapılması gereken borcun tamamımın kapatılmasıdır. Kartımızı bu şekilde kullanmayı başarabilirsek hiç bir sorun yaşamayız. Yani kısacası kartımızdan gelirimizin üzerinde harcama yapmamalıyız. Kısacası ayağımızı yorganına göre uzatmalıyız.  Kredi kartımızın olması bize sanki olmayan paramızı varmış gibi hissettirir. Farkına bile varmadan çok fazla alışveriş yaparız.
Kart borcumuzu kapatmak istiyorsak en başta yapmamız gereken harcamalarımızı azaltmaktır. Önceleri kartın asgari ödemelerini mutlaka yapmalıyız. Eğer karttan yaptığımız alışverişleri azaltırsak zamanla asgari ödeme tutarı da düşecektir. Taksitli alışverişlerimiz varsa, bir taksit bitmeden yeni bir taksitli alışverişe girmemeliyiz.
Kredi kartlarından,atm den çekilen faizli nakit paralarda kredi kartımızın borcunun yükselmesine sebep olur. Çok zor duruma düşmediğimiz sürece bu şekilde kartımızdan nakit para kullanmamalıyız.

Çok Fazla Kredi Kartına Sahip Olmak

Çok fazla kredi kartına sahip olursak, nereye ne kadar harcama yaptığımızı hesaplayamayız. Kredi kartı borcumuza hakim olmak istiyorsak en fazla bir yada iki kartımız olmalı. Böylece hesabımızı karıştırmadan ödemelerimizi planlayabiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 4 =