Kredi Yapılandırması Nedir? Kimler Kredi Yapılandırmasından Faydalanabilir?

0
19

Kredi Yapılandırması Nedir? Kimler Kredi Yapılandırmasından Faydalanabilir?

Kredi ya da kredi kartı borcu olmasına rağmen belli bir düzen içerisinde bu borcu ödeyemeyen kişilerin durumda mevcut borcun yeniden düzene sokulup ödenmesini için oluşturulan düzene kredi yapılandırması denilmektedir. Kredi yapılandırmasından faydalanabilmeniz için:

  • Ödeme konusunda problem yaşamış olduğunuz kredi kartı ya da kredi kartı borcunuz varsa yapılacak yapılandırma,
  • Faizlerin düşüte olduğu dönem içerisinde borcunuzun yeni faiz oranına göre planlanarak yapılacak olan yapılandırma işlemi olarak iki farklı kredi yapılandırması bulunmaktadır.

İlk maddedeki gibi ödemekte zorluk yaşadığınız kredi kartı ya da kredi borcunuz bulunuyorsa bu borcun yapılandırılması için ilk başta gelir beyan belgenizi kredi yapılandırması talebi doğrultusunda başka bir bankaya götürmeniz gereklidir. Belgeniz ile farklı bir bankaya müracaat ettiğiniz zaman banka tarafından değerlendirilmeye alınma süreciniz başlayacaktır. Değerlendirme sürecinin sonunda banka tarafından yapılandırma için uygun görülürseniz mevcut borcunuz kadar banka size transfer yapıyor. Bu şekilde yapılan yapılandırmaları çok daha açık bir şekilde anlatacak olursak bankanıza olan borcunuz başka bir banka tarafından kapatılıyor ve sizin mevcut borç ilişkiniz borcu kapatan bankayla kurulmaya başlıyor.

Faizlerin düşmesi ile kredi yapılandırması talebinde bulunursanız mevcut bankanız tüm borcun tarafınızca kapandığını gösteriyor. Borcunuzu kapatıldıktan sonra yeniz faiz oranında borcunuz tekrardan hesaplanmaya başlanarak kredi yapılandırması işlemi tanımlanıyor.

Kredi Yapılandırılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi yapılandırması talebinde bulunduktan sonra bankanın size sunmuş olduğu seçeceği değerlendirirken kesinlikle kar zarar hesaplamasını doğru yapmanız gerekiyor. Kredi yapılandırması ilk başta borçlarınızdan kurtulup bir süre rahat nefes almanızı sağlayan bir işlem gibi görülebilir ancak bir süre sonra sizin için çok daha büyük bir borç yükü oluştuğunu fark edebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için ilk öne yeni hesaplanmış olan borç tutarınız ile aylık olarak ne kadar ödeme yapabileceğiniz tam bir şekilde hesaplamalısınız. İlk başta oldukça cazip gelen faiz oranı sizi ileri ki dönemde oldukça zor bir ödeme planı ile muhatap edebilir. Bundan dolayı direk olarak faiz oranının cazibesine kapılmadan aylık ne kadar büyüklükte bir ödeme yapabileceğinizi net bir şekilde belirlemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two − one =