Kripto Para Alım Satımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Terim

4 dk okuma süresi

Para alım satımı yaparak ticaret yapmak istiyorsanız hele bu yapmak istediğiniz para ticareti Kripto para ise işte o zaman çok dikkatli olmalısınız. Kripto para sektörüne yeni başlıyorsanız öncelikle bu işi iyi araştırma yapmanız tavsiye ediyoruz. Kripto para alışverişinde kullanılan terimler farklı olduğu için bazen ne olduğu anlaşılabiliyor.

Bu ticarette kullanılan terimleri iyi bilmeden bu işe girerseniz o zaman çok zorluklar ile karşılaşır hatta sermayenizi bile tüketebilirsiniz. İlk bakışta Kripto para ticaretinde kullanılan terimler zor ve anlaşılmaz gözükse de aslında biraz üzerinde çalışınca bu terimlerin ne anlama geldiğini sizde öğrenebilirsiniz.  Kripto para ticaretine başlamadan önce size öğrenmeniz gereken ve en çok kullanılan 8 terim hakkında bilgi verelim.

1.Terim FUD Yani Korku Ve Kararsızlık Vermek

FUD Yani Korku Ve Kararsızlık VermekFUD Yani Korku Ve Kararsızlık Vermek

FUD terimi korkuyu ve kararsızlığı ifade eden bir terim olarak kullanılıyor. Bu terimin size anlatmaya çalıştığı pek çok ticaret alanında olduğu gibi Kripto para ticaretinde de yapılan ticaret stratejisidir. Yani sizin bu terim ile bilmeniz gerek piyasada sizi korkutmak ve endişelendirmek için yapılan oyundur.

Sizi rekabet içine çekerek çıkan haberler üzerinden sizi korkutup hisse senetlerinizi ya da Kripto paranızı elinizden çıkartarak bu gayrimenkullerin değerini düşürmektir.

Bu sayede düşüşe geçen piyasa bazılarına kar elde ettirirken bazı yatırımcılara da zarar ettirmeye yarar. Ancak sizin burada dikkat etmeniz gereken piyasa hakkında çıkan haberleri iyi takip etmeniz ve çıkan haberlerin gerçeklik payını iyi ölçmeniz sizin yararınıza faydalı olur.

 

  1. Terim FOMO Fırsatı Kaçırma Korkusu Vermek

    Terim FOMO Fırsatı Kaçırma Korkusu VermekTerim FOMO Fırsatı Kaçırma Korkusu Vermek

FOMO terimi ise size fırsat kaçırma korkusunu vermek için kullanılır.  Piyasaya verilen bu terim yani bu korku yatırımcıya aceleci davranmasını ve fırsatları kaçırmamak için hamle yaptırmak için yapılır.  Kripto para alış verişinde en çok hissedilen duyguya verilen isim FOMO terimi ile nitelendirilir. Bu duygusal hareket yatırımcıların yaptığı ani hamleler ile piyasaya da fiyat hareketlendirmesi sağlanır. Sizin burada yapacağınız şey fırsat kaçırma korkusuna kapılmadan aceleci olmamaya dikkat emeniz olur.

3.Terim HODL Elde Tutmak

HODL terimi elde tutmak stratejisi anlatmak için kullanılır.  Bu terim yatırımcıların yatırımlarının elinde tutmasını ifade etmek için kullanılıyor. Kripto para piyasasında sıkça kullanılan HODL terimi piyasanın yükseleceğini tahmin eden yatırımcıların ellerindeki yatırımı tutmasını anlatıyor. Kısaca bu sektörde bu terim al ama satma elinde tut ifadesidir.

  1. Terim BUIDL Aldırmazlık

BUIDL terimi ise piyasada hiçbir şeye aldırmadan hareket etmek anlamına geliyor. Kripto para ticareti sektöründe bazı yatırımcılar için kullanılan bu terim o yatırımcıların hiçbir şeye aldırmadan alım satım yapmasına verilen isimdir.  Bazı yatırımcılar karlarını ve zararlarını çok fazla hesaplamadan sürekli aktif olarak çalışırlar. İşte Kripto para sektöründe bu şekilde hesapsızca alım satan kişilere bu terim kullanıyor.

  1. Terim ROI Yatırım Getirisini Gözetlemek

Kripto para sektöründe en çok kullanılan terimlerden biriside yatırım getirisidir. Yatırım getirisine de terim olarak ROI kodu kullanıyor. Bu terimin ifade etmeye çalıştığı şey yatırımcının yapacağı yatırımın testlerini yapması ve piyasayı gözetlemesini ifade ediyor. ROI yatırımcısı bu tabirle yapacağı yatırımın maliyetini ve karşılığında kazanacağını hesaplar ve uygun zamanı gözetler.

  1. Terim ATH Tüm Zamanların En Yüksek Değer Görmesi

Bilmeniz gereken bu terim ise isminden de anlaşıldığı gibi şimdiye dek piyasanın gördüğü en yüksek değeri ifade eder. Kripto para sektöründe tüm zamanlar içerisinde kayıt altına alınan en yüksek değeri gördüğünü anlatır. Bu durum hakkında sizin bilmeniz asıl gereken şudur: piyasa bu şekilde en yüksek değere ulaşmış ise günlük alım satım yapan yatırımcıların bu yükseliş ile yüksek fiyattan satış yapmaları ve kazanç sağlamış olmalarıdır.

  1. Terim ATL Tüm Zamanların En Düşük Değeri Görmesi

ATL terimi ise yukarıda anlatılan ifadenin tam tersini anlatıyor. Bu piyasanın şimdiye kadar gördüğü en düşük değeri görmesini ATL terimi anlatıyor. Bu değer düşüklünün görülmesi de yatırımcıları farklı bir senaryoyla tehdit eder. ATL yatırımcıyı stop yapmaya zorlar ve bu durumda piyasayı daha da çok aşağıya çeker ve piyasadaki değerler hızlı bir düşüş yaşar.

8.terim AML Kara Para Aklamayı Önlemek

AML terimi de bu sektörde kara para aklamayı önleme anlamını taşıyor. Yasa dışı yollardan kazandıkları paraları bu piyasada aklamak isteyen yatırımcı olarak görünen kişileri için uygulanan bir düzenlemenin ismi AML olarak adlandırılıyor.

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x