Piyasa Yapıcı (Maker) Ve Piyasa Alıcı (Toker) Nedir?

2 dk okuma süresi

Piyasa Yapıcı (Maker) Ve Piyasa Alıcı (Toker) Nedir?

Piyasa alıcı ve piyasa yapıcı kavramlarına değinmeden önce piyasa emri kavramı ile ilgili alınmak ya da satılmak istenen kripto paranın, o anki en iyi fiyattan alıp satma durumunu sağlayan emir çeşidi olduğunu söylemekte fayda olacaktır.

Piyasa emri ile işlemler gerçekleştirilirken, satış ve alış fiyatı belirlemeye gerek yoktur. İşlemler, beklemeden yani anlık bir şekilde meydana gelir.

Toker (Piyasa Alıcı) Ne Demektir? 

Emirin verilmiş olduğu andan itibaren, emir defterinde bulunan en iyi satış ya da en iyi alış emirleri ile eşleşerek birbirine denk gelen emirlere piyasa alıcı emir adı verilir. Girilen emir, emrin iletilmiş olduğu andan itibaren emir defterindeki en iyi satış ya da en iyi alış emri ile eşleştiği andan itibaren ise piyasa alıcı emir olarak kabul edilir.

Maker (Piyasa Yapıcı) Ne Demektir? 

Piyasadaki emrin iletilmiş olduğu andan itibaren, herhangi bir emir durumu ile karşılık bulmayan, emir defterine ekleme sureti ile emir derinliği meydana getiren emir çeşitlerini ise piyasa yapıcı emir adı verilir. Girilen emir, emrin iletilmiş olduğu andan itibaren emir defterinde bulunan herhangi bir emir ile karşılık bulmadan emir defterine eklenmesi durumunda piyasa yapıcı emir olarak kabul edilir.

Limit emir çeşidinde ise emrin girmiş olduğu andan itibaren, emir defterinde bulunan herhangi bir emir ile karşılık bulmadan emir defterine eklenmesi durumunda piyasa yapıcı olarak kabul edildiğini söyledikten sonra emir defterinde, girilmiş olan emrin bütününü karşılayacak biçimde emir bulunamadığı için yalnızca bir bölümü eşleşirse, eşleşen bölümü piyasa alıcı emir olarak kabul edilir. Emrin geri kalan bölümü ise emir defterine piyasası alıcı emir olarak kayda geçer.

Piyasa Emrinin Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir? 

Piyasa emri pratik özellik taşır. Hızlı bir şekilde alım satım işlemleri gerçekleştirme avantajı sunar. Fiyatın piyasa emrinde belirtilmesine gerek yoktur. Emirlerin onaylandığı andan itibaren, Emir defterinde bulunan en iyi satış ya da en iyi alış emri ile eşleşir. Alış tutarı ya da satış miktarı en iyi emir biçimlerinden biridir.

Eşleşme sırada bulunan en iyi en iyi satış emri ile devam eder. Böylelikle harcamak istenilen tutarın bütünüyle alım yapmak ya da satış işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Emir defterinde almak veya satmak istenilen tutarı karşılayacak oranda emir bulunduğu müddetçe alım satım işlemlerini gerçekleştirmek de mümkün olacaktır.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x